Szex,  Szex Dr

Segítség, szexfüggő vagyok!

szeximado-feherveru-noMikortól számít betegségnek a testiség? A szexológustól többet megtudhatunk a szexfüggőségről. Vajon miért lesz valaki függő? Mit jelent az, ha valaki szexfüggő? Erre még ma is kevesen tudják a választ, hiszen gyakran használják ezt a kifejezést azokra az emberekre, akik szeretik a szexet. Jó, ha tudjuk azonban, hogy ez is ugyanolyan szenvedélybetegség, mint az alkohol-, a drog- vagy éppen a szerencsejáték-függőség.
Arra a kérdésre, hogy a betegség kialakulásának mi az oka, még a szakértők sem találták meg a megfelelő választ. Okként azonban gyakran említik a gyermek- vagy fiatalkorban történt szexuális traumát, az alacsony önértékelést és a kisebbségi komplexust. De előfordulhat az is, hogy egy bizonytalanabb érzelmi állapotáll a betegség hátterében.
Nincs kontroll: A szexfüggő ember rabjává válik a testi szerelemnek, minden gondolatát ez köti le, és már nem tudja jól érezni magát a bőrében, ha nem elégítette ki vágyait. Mielőtt bárki azt hinné, hogy a szexfüggők egész nap szerelmeskednek, fontos megjegyezni, hogy esetükben nem a gyakoriság számít. A kulcsszó: a kényszer! Gyaníthatóan szexfüggő ugyanis az, aki kényszeresen hajtja a szexet, és már mindegy, hogy kivel bújik ágyba. A testiséggel csökkenteni tudják a bennük felgyülemlett feszültséget, a szorongást és a rossz közérzetet, magyarul így „élik túl” a hétköznapok nehézségeit. Ha valakin elhatalmasodik a szenvedély, nincs megállás. Éppen ezért a függők a testi örömöket nem a párkapcsolat részének, hanem kielégülésnek tartják. Olyan kielégülésnek, amiből sosem elég. És ha mindezt nem kapják meg a társuktól, mást keresnek.
A szenvedélybetegséggel küzdők viselkedésüket teljesen normálisnak tartják, és még büszkék is teljesítményükre. Ám a szexfüggő egészségesen működő párjának bizony megkeseríthetik a mindennapjait. Súlyos esetekben egy szexfüggő eljuthat odáig, hogy a szexen kívül semmi mással nem foglalkozik, ám a szenvedélye utáni hajszára rámehet a családi élete, társas kapcsolatai és a munkája is.
Kínzó elvonási tünetek: Ha egy szexfüggő nem kapja meg a „neki járó” testi együttlétet, ugyanolyan elvonási tünetek törhetnek rá, mint a drogfüggőknél. Jellemző ilyenkor a kézremegés, a szorongás, a hisztis rohamok és a szinte elmebolydult állapot.
Van kiút: a szexfüggőség hoszszú pszichoterápiával gyógyítható! A kezelés célja természetesen nem az, hogy a beteg leszokjon a testiségről, hanem az hogy szexuális élete egészséges legyen. Ehhez pedig kétségtelenül az a legfontosabb, hogy tisztában legyen saját értékeivel.
Érzelmek viharában: Hittük volna, hogy ma már a szerelemfüggőség is szenvedélybetegség? A betegek a szerelem érzésébe habarodnak bele, és a szerelmes vágyakozás, a romantikára való áhítozás tartja őket „egészséges állapotban”. Ha nem szerelmesek, akkor rosszul érzik magukat, és a napi gondokat is nehezebben kezelik. Manapság sokat hallani a partnerfüggőségről is, amely ma már szenvedélybetegség, ám a múlt század elején a legtöbb kapcsolat jellemzője volt. A mai társfüggő a régi típusú házasságokban az ideális fél volt. Ez elsősorban a nők betegsége, akik annyira ragaszkodnak a társukhoz, hogy képesek teljesen feladni önmagukat azért, hogy párjukat boldognak lássák.

Szólj hozzá