Közösségi web

Szilikonmell és festett haj az iWiW-nek

Megújulás helyett egyelőre csak megszépült a legnagyobb magyar közösségi hálózat, az iWiW oldala. Új gombsor, némileg frissített elrendezés és új betűtípus várja ma reggeltől a kapcsolataikat ápolgatni kívánó internetezőket. A dizájnváltás helyett csak ráncfelvarrásnak nevezhető megújulás előszele a jövő hét keddtől bevezetésre kerülő belső mini-alkalmazásoknak. Megújulás helyett egyelőre csak megszépült a legnagyobb magyar közösségi hálózat, az iWiW oldala. Új gombsor, némileg frissített elrendezés és új betűtípus várja ma reggeltől a kapcsolataikat ápolgatni kívánó internetezőket. A dizájnváltás helyett csak ráncfelvarrásnak nevezhető megújulás előszele a jövő hét keddtől bevezetésre kerülő belső mini-alkalmazásoknak.

Smink&Link
A tervek szerint, egy kisebb éjszakai leállás mellett cserélt arcot az iWiW április 16-án hajnalban. A korábbi, elavult, a web 2.0 világában szocializálódott felhasználók szeme számára már-már bántó megjelenés szinte a kezdetek óta kísérte a közösségi oldalt. A mostani frissítés a legtöbb felhasználó szempontjából mindössze egy kis sminkhez, legfeljebb ráncfelvarró plasztikai műtéthez hasonlatos. A gyakorlatban annyi történt, hogy a XXI. század elején kidolgozott, sarkos, minimalista gombokat, dobozokat, kereteket lecserélték. Az új elemek természetesen kissé pasztelesebb színűek, és lekerekített szélek, élsimított feliratok fogadják a látogatókat.

[+] Facebookosodik az iWiW
A dobozok és menük elhelyezése is változott némileg. A praktikumot figyelembe véve felülre kerültek a friss bejelölések, a klubok kiemelt üzenőfalat kaptak, illetve az egyéb értesítések is jobban látható helyre kerültek. Az új felület azonban tele van kihasználatlan területekkel, ami mellett a webes közösség, a fejlesztők és felhasználók nem mentek el szó nélkül, és erős kritikával illették az új megjelenést, beleértve a betűméretet.

Klónok háborúja
Az igazi újdonság viszont egyelőre rejtve marad. Jelenleg a profiloldalakról elérhető az új „Hírfolyam” menüpont, ami a Facebookhoz hasonlóan az ismerőseinkkel kapcsolatos eseményeket rögzíti, kezdve a fotók feltöltésével, a klubokhoz való csatlakozásig. A Hírfolyamot lehet szűkíteni egy adott emberre is, illetve ömlesztve az összes ismerősünkkel legutóbb történt dolgokat is követhetjük. A funkció viszont csak április 21. után mutatja meg a foga fehérjét, amikor is hivatalosan is bemutatkoznak mind a belső, mind a külső fejlesztésű alkalmazások, melyek a Facebook legnagyobb erősségei.
A napokban lezárult fejlesztői versenyre készült, illetve feltételezhetően az Origo Zrt. saját alkalmazásai, továbbá a magyar piacon lévő cégek marketing célú programjai jövő hét keddtől élesben is elárasztják a közösségi oldalt. Ekkor az iWiW valóban rálép az előremutató Facebook útjára, és remélhetőleg elkezdi a felzárkózást a világ legnagyobb, és sokkal gazdagabb funkcionalitást kínáló közösségi portáljához.

7 év?
Bár az Origo Zrt. állítása szerint hét éve a magyar internetezők szolgálatában áll az online termék, valójában az iWiW őse, a szociológiai kísérletként indult WiW keletkezése datálható 2002-re. Az eredeti projekt célja anno az volt, hogy grafikusan ábrázolni lehessen az ismerősi kapcsolatokat. Ez a funkció mind a mai napig létezik a rendszerben, de gyakorlatilag használhatatlan. Az iWiW, mint mainstream közösségi oldal, 2005 októberében tűnt fel, amikor is a névváltás mellett, számos új funkció bevezetése után egy felhasználói boom indult meg. Alig néhány hónap alatt a pár ezres felhasználói kör százezresre, majd rohamos léptékben milliósra bővült, ahogyan a hálózati hatás erősödésével egyre nagyobb számban csatlakoztak a már regisztráltak ismerősei. A növekedés gyorsaságára jellemző, hogy szigorú korlátozásokat kellett bevezetni a meghívók kiküldésében, mivel az iWiW-et kiszolgáló rendszer nem tudta tartani a lépést.
Népszerűsége folytán a Magyar Telekom akkor még T-Online néven működő online csoportja vásárolta meg, majd integrálta az [origo] portfólió alá. Jelen állás szerint, az Origo Zrt. közlése alapján körülbelül 4 millió regisztráció van az iWiW-en, ami természetesen jóval kevesebb, nagyjából 2,6 millió valós személyt jelent. Mindenesetre a magyar felhasználók esetében a Google és a YouTube után a harmadik legnépszerűbb webes szolgáltatás címét büszkén viselheti. HWSW.

Szólj hozzá